I díky globálním změnám klimatu jsou letní měsíce stále teplejší. To způsobuje značné nepohodlí i v našich jinak mírných podnebních podmínkách. Není tedy divu, že lidé hledají nějaký způsob, jak se v takovém počasí ochladit. Jistě, venku můžeme využít buď vlastní bazén, nebo některé z veřejných koupališť, ale co uvnitř budovy? Právě zde se totiž chceme cítit nejlépe, a průvan z otevřených oken skutečně nestačí, když se venku nepohne ani lísteček.

pracující klimatizace

Není tedy divu, že se stávají stále populárnějšími nejrůznější klimatizace a chlazení Technologie budov. Ty dokážou snížit v místnosti teplotu na takovou úroveň, kterou si vybereme a která nám bude příjemná. Problém je však v tom, že není vhodná ani zdaleka pro všechny. Jen málokdo ji totiž dokáže správně používat.

Tím hlavním, čeho se lidé dopouštějí, je přílišné snížení teploty. Doporučuje se totiž snížit ji oproti té venkovní maximálně o jeden či dva stupně, což samozřejmě v horkých tropických dnech rozhodně nestačí. Proto ji lidé často nastavují na hodnotu nižší i o více než deset stupňů.

klimatizace foukající na lidi

To samozřejmě má značné zdravotní následky, nejčastěji v podobě angíny a podobných onemocnění. Příčinou je přílišný rozdíl teplot mezi vnitřkem domu a venkovním prostředím. Přechod z jednoho do druhého je pak pro naše zdraví velmi detrimentální.

Problémem může být také její nevhodné umístění, kdy je nastavena tak, aby proud chladného vzduchu směřoval přímo na nás, pokud například sedíme v obýváku. To samozřejmě může být příjemné, avšak opět to není ideální pro naše zdraví. Následkem může být v horším případě i zánět zvukovodu, který se špatně léčí.

Je tedy jasné, že klimatizace nejsou tak úžasným zařízením, jak se tváří. Samozřejmě nám mohou pomoci, avšak podmínky jejich užívání nejsou mnoha lidem přesně známy, nebo jsou dokonce ignorovány. A to má pak následky, se kterými se jen těžko potýkáme.